Home Household appliances The true cost of using common household appliances like a kettle and...

The true cost of using common household appliances like a kettle and washing machine has been revealed

5
0

A £ 139 BILL price hike hit many households on Friday after new energy price cap, set annually by Ofgem, entered into force.

So it’s important to be aware of how much energy you use in your kitchen and home, and whether the appliances you use every day before you go to work each day could unnecessarily increase your energy bills.

2

The energy price cap has risen, pushing household bills up by £ 139Credit: Alamy
As energy bills are set to rise, it makes sense to know how much your appliances cost to operate.

2

As energy bills are set to rise, it makes sense to know how much your appliances cost to operate.Credit: Alamy

It can be helpful to know how much you spend on your shower and cup of tea on a daily basis.

We’ve broken down everything you need to know about the cost of running your household appliances, according to Uswitch’s energy experts.

Washing machine

If you wash your clothes in a 2.1 kW washing machine, it will cost you around 6 pence for 10 minutes.

This means that a 30 minute wash will cost around 18 pence, or 36 pence for an hour.

Saving money by using cooler cycles – like at 30 ° C – will use less energy.

Kettle

A standard 3kW kettle will cost Brits around 9p if used for 10 minutes.

This means that for every cup of tea you consume, you are consuming around 1p of energy.

You can save money by filling the kettle only to what you need.

Shower

Showers are one of the most expensive household appliances to use, according to Uswitch.

It will cost you 24p for just 10 minutes for an 8.5kW.

To save money, you should cut down on your shower time.

Fridge

If your refrigerator is 0.3 kW, it probably uses about 0.2 percent. 100 energy per hour.

Over the course of the day, that means you will likely use 4.8p of energy.

Dishwasher

A dishwasher rated at 1.275 kW will use 22p per hour.

And it might not even be cheaper to wash your plates by hand if you leave the faucet on.

You can save money by making sure your dishwasher is completely full before you turn it on.

toaster

A toaster with a standard 1kW power rating will cost around 3p to use every 10 minutes.

The more you like your toast well done, the more money comes out of your pocket.

TV

If your family watches a 0.18kW LCD TV, it costs you around 3p per hour.

If you are trying to save money, you should make sure to turn off your TV at the outlet when you are not using it.

Are these prices correct?

The exact cost can depend on a number of other things as well as the horsepower.

The annual cost will change if you use it more or less – for example, you can dry your clothes outside instead on dry, sunny days.

The price will also depend on the price you pay for your electricity.

You can check with your energy supplier what your unit electricity price is and it may also appear on your energy bill.

You can use the following calculation to calculate the cost of running a heated dryer if you have the cost of your energy in kWh and the wattage of your dryer.

  • Uses 300w = 0.3 kWh
  • Cost per hour = £ 0.06 (0.3 kWh x £ 0.21)
  • Cost per use = £ 0.48 (£ 0.06 cost per hour x 8 hours)
  • Cost per year = £ 24.96 (£ 0.48 per use x 52 days per year)
I’m being trolled because I’m a housewife and make my husband a packed lunch every day – but I don’t have to work, so why would I?

We pay for your stories!

Do you have a story for the Sun Online Money team?

Email us at [email protected]