Home Household appliances Cost of using common household appliances like washing machines and kettles explained

Cost of using common household appliances like washing machines and kettles explained

6
0

Do you know how much the use of your kettle, washing machine and other household appliances really costs you? We break down the numbers as gas and electricity bills continue to rise across the UK

Video upload

Video unavailable

UK household energy bills to rise by £ 139

The UK is in the midst of an energy crisis with millions of families facing higher gas and electricity bills.

The energy price cap – the maximum amount suppliers can charge – has just risen, leading to higher energy bills for 15 million homes.

Gas prices, which are at record highs, are blamed as nine energy companies went bankrupt last month, affecting around 1.7 million customers.







Making a cup of tea costs around 1 pence according to Uswitch
(

Picture:

Getty Images)


Igloo Energy, Symbio Energy and ENSTROGA all went out of business last week after six other companies all collapsed earlier in September.

PfP Energy and MoneyPlus Energy both ceased operations on September 7, followed by Utility Point and People’s Energy on September 14.

Green and Avro Energy were the next to sink, both collapsing on September 22.







Washing your clothes at a cooler temperature can save you money
(

Picture:

Getty Images / iStockphoto)


But do you know how much is really costing you to use your kettle, washing machine and other appliances?

We spoke to Uswitch’s energy experts to get a breakdown.

Their calculations are based on data from the Ministry of Business, Energy and Industrial Strategy for the average cost of standard electricity at 17.2 p / kWh.

You should note that your energy costs can vary widely depending on where you live and your individual use.

If your device has a higher or lower wattage rating, that will also affect your energy costs.

A kilowatt is simply a measure of the amount of energy consumed by an electrical device.

Kettle: A standard 3kW kettle costs around 9p if used for 10 minutes.

This means that if you filled your kettle for just one cup of tea, you would use around 1 pence of energy.

Energy experts say filling the kettle with only what you need is the best way to keep costs down.

Toaster : A toaster rated at 1kW costs around 3p to use every 10 minutes.

So the more you love your black bread, the more energy – and money – you’ll use to keep the toaster running.

Washing machine: Washing your clothes in a 2.1 kW machine will cost around 6 pence for 10 minutes of use.

For a 30 minute wash, you will spend around 18p or 36p for an hour.

Warmer washes will use more energy, so keeping it at 30 ° will save you money in the long run.







Have you ever wondered how much your refrigerator costs you?
(

Picture:

Getty Images)


Dishwasher: Using a dishwasher rated at 1.275 kW will result in energy costs of around 22 pence per hour.

Hand washing versus using a dishwasher is questionable as it depends on several factors.

For example, it may be cheaper to use a dishwasher if you wait until you get a full load and tend to leave the faucet open when washing by hand.

Fridge: According to Uswitch, your refrigerator (0.3 kW) is probably using about 0.2 percent. of energy per hour.

This means that over the course of the day you will probably use 4.8% of energy.

Since you have to keep the refrigerator on all day, the only way to cut costs is to invest in a cheap appliance.

TV (LCD): Watching a 0.18kW LCD TV will probably cost you around 3p per hour.

To save money, watch less and be sure to turn off your TV at the outlet when not in use.

Shower: An 8.5kW shower is one of the most energy intensive in our Uswitch ventilation, costing 24p for just 10 minutes of use.

You can cut costs by reducing your shower time or investing in energy efficient devices.

For example, you can buy special shower heads that regulate your water intake.

Oven: At lunchtime, an oven with a power of 2.1 kW will typically use 36p of energy per hour.

Uswitch says that the microwave is usually the most efficient way to heat and cook food, but always check the packaging to see if you are able to cook food that way.

Read more

Read more